Faneco partner dla sektora opieki zdrowotnej

 

Higiena i wyznaczanie nowych standardów w sektorze opieki zdrowotnej jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek. Kluczowe jest stosowanie ścisłego protokołu higieny oraz posiadanie certyfikowanego wyposażenia. Świadomość znaczenia  badań na produktach stosowanych w szpitalach od lat potwierdza Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

To właśnie dlatego każdy nowy produkt na rynku powinien posiadać odpowiednie rekomendacje, poświadczone  certyfikatami. Obecnie najbardziej rozpoznawalnym dokumentem tego typu jest Atest Higieniczny wydawanym przez  Państwowy Zakład Higieny, który potwierdza, że dany wyrób jest zgodny z obecnymi normami i jest rekomendowany jako bezpieczny. 


 

Najczęstsze pytanie producentów - czy Atest PZH jest obowiązkowy? 

Jeszcze do niedawna był obowiązkowy dla większości urządzeń i materiałów stosowanych zarówno w budownictwie, jak i w instalacjach wodno-klimatyzacyjnych. Od 2016 roku nowy regulamin zawęził grupę produktów atestowanych, głównie do tych, które mają kontakt z wodą pitną oraz, które mogą w jakikolwiek sposób wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi czy środowiska. Obligatoryjnie armatura i wyposażenie sanitarne w budynkach użyteczności publicznej. Szczególną grupę stanowią placówki opieki zdrowotnej. 

Atest Higieniczny PZH niewątpliwie łączy się z dodatkowymi kosztami, których producenci będący na etapie projektowania produktu lub wczesnej fazy wprowadzania na rynek chcieliby uniknąć. Nie warto - komentuje zapytany o to konsultant Instytutu, ponieważ przez sztywną regulację prawną, unikanie badania może grozić poważną karą finansową - dodaje. 

Etapy procesu wydają się dość proste. Wnioski są ogólnodostępne, do pobrania na głównej stronie www.pzh.gov.pl. Do wniosku należy dołączyć niezbędną dokumentację i zarejestrować, nadając mu numer. Otrzymanie Atestu PZH poprzedza jednak pozytywne przejście badania produktu - a to,już bardzo szczegółowy i skrupulatny ciąg testów. Produkty sprawdzane są pod względem jakości, składu chemicznego i właściwości mechanicznych.

 

Dlaczego warto posiadać certyfikat PZH?

 • Atest jest GWARANCJĄ PRAWNĄ
  Producent wyrobu lub podmiot wprowadzający produkt do obrotu, jest prawnie odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego wyrobu. Nawet nieświadome narażenie człowieka na uszczerbek zdrowotny czy chorobę może bowiem ponieść za sobą niemałe konsekwencje. 

 • Wyróżnik JAKOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA
  Jest przydatny  podczas procedur przetargowych czy procesów wyboru dostawców. Może być on także jednym z kryteriów oceny wyrobów podczas kwalifikowania ich na danym szczeblu łańcuchu dystrybucji.
  Mowa tu przede wszystkim o produktach dla placówek służby zdrowia.

 • Wskaźnik konkurencyjności 
  Świadomy kontrahent  mając do wyboru kilka różnych produktów tej samej kategorii, z pewnością wybierze ten – sprawdzony przez ekspertów i bezpieczny dla zdrowia. Ponadto, producent, który dobrowolnie poddaje atestacji swoje produkty, wykazuje szczególną dbałość o potrzeby swoich klientów i jakość własnych wyrobów. 

 


Faneco - rozwiązanie dla placówek opieki zdrowotnej 

Wydajna higiena osobista pacjentów jak i personelu jest podstawową kwestią zachowania standardu bezpieczeństwa. Szczególnie w sektorze opieki zdrowotnej, gdzie infekcja człowieka jest czynnikiem ryzyka. Produkty Faneco odgrywają znaczącą rolę w ograniczaniu tych zagrożeń za pomocą kompleksowych rozwiązań bezdotykowych:

 • Automatyczne dozowniki mydła
 • Dozowniki do dezynfekcji sterowane czujnikami
 • Stojaki na dozowniki i stacje na środki chemiczne
 • Bezdotykowe dozowniki nablatowe 
 • Automatyczne podajniki do papieru 
 • Baterie automatyczne

 

Czy wiesz jaki system jest odpowiedni dla Twojej placówki?
Skorzystaj z darmowej konsultacji z jednym z naszych ekspertów. 

 

Polecane produkty

Polecane wpisy

Для лиц с физическими недостатками

Для лиц с физическими недостатками

Toaleta dla niepełnosprawnych - zasady projektowania, przepisy, wytyczne

Toaleta dla niepełnosprawnych - zasady projektowania, przepisy, wytyczne

Dozowniki bezdotykowe i łokciowe. Wybór dozownika do dezynfekcji rąk.

Dozowniki bezdotykowe i łokciowe. Wybór dozownika do dezynfekcji rąk.